تحلیل نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان )

تحلیل نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان )

کارگزاری فارابی

تحلیل تکنیکال نماد شپنا (پالایش نفت اصفهان )

شپنا (پالایش نفت اصفهان )
شپنا (پالایش نفت اصفهان )

کانال بلند مدت شپنا

کانال بلند مدت صعودی نماد شپنا در تایم فریم هفتگی که از سال ۹۴ به بعد شروع شده را ملاحضه می فرمایید.

تحلیل نماد شپنا
تحلیل نماد شپنا

نماد در طول ۵ کانال هم فاصله در این مدت حرکت صعودی خود را شکل داده است و با نزدیک شدن به سقف کانال پنجم فاز نزولی گرفت. درحال حاظر نماد در کانال سوم قرار دارد و در محدوده خط میانی کانال در حال معامله می باشد.

کانال بلندمدت شپنا
کانال بلندمدت شپنا

در تایم فریم هفتگی محدوده کف کانال بلند مدت می تواند در نقش حمایت سهم شپنا باشد. همچنین خط میانه کانال شکسته شده است و در حال حاظر در حال پولبک به این محدوده مقاومتی هستیم. در صورتی که شپنا بتواند این محدوده را پس بگیرد می تواند تا محدوده سقف کانال حرکت کند.

کانال کوتاه مدت شپنا

شپنا در تایم فریم روزانه به تازگی روند صعودی را شکل داده است و موفق به ایجاد یک کف بالا تر از محدوده ۸۵۰۰ الی ۹۰۰۰ ریال شده است. اگر در همین ناحیه کانال کوتاه مدت صعودی زیر را در نظر بگیریم به زودی به خط میانه کانال میرسد و امکان واکنش وجود خواهد داشت.

کانال کوتاه مدت شپنا
کانال کوتاه مدت شپنا

تشکیل الگو مثلث در شپنا

می توان روند حرکتی شپنا را در قالب الگوی مثلث زیر نیز در نظر گرفت. باید ببینیم که قادر به شکست این الگو و شروع حرکت صعودی خواهد بود یا خیر. در صورتی که موفق به شکست این الگو از ناحیه بالا شود، احتمالا بعد از انجام پولبک می توانیم شاهد رشد سهم باشیم. همچنین محدوده کف مثلث هم حمایت ما می باشد که نباید شکسته شود. محدوده کف الگو مثلث همان کف کانال صعودی کوتاه مدتی ما نیز می باشد.

الگو مثلث در شپنا
الگو مثلث در شپنا

حمایت ها و مقاومت های بلند مدت شپنا

در نمودار زیر مناطق قیمتی مهم نماد شپنا را مشخص کردیم. این محدوده های حمایتی و مقاومتی سهم شپنا در تایم فریم هفتگی و نمودار تعدیل نشده به دست آمده است.

اهداف بلند مدت شپنا
اهداف بلند مدت شپنا

حمایت های سهم شپنا

اولین محدوده مهم حمایتی سهم شپنا در تایم فریم هفتگی محدوده ۹۶۷۰ ریال می باشدکه درحال حاظر نیز به آن واکنش مثبت نشان داده است.

محدوده ۷۵۰۰ ریال و ۶۱۰۰ ریال نیز دو محدوده مهم حمایتی دیگر می باشند که از اعتبار خوبی برخوردار هستند.

مناطق قیمتی مهم دیگری نیز پایین تر از این محدوده ها وجود دارند که در صورت نزول قیمت میتوانند باعث حمایت از سهم بشوند. در صورت نیاز در آپدیت های بعدی به آنها شاره خواهیم کرد.

مقاومت ها و اهداف بلند مدت شپنا

مقاومت های بلند مدت شپنا در تایم فریم هفتگی به این ترتیب می باشد :

محدوده ۱۲۰۰۰ ریال

محدوده ۱۹۴۰۰ ریال که در تایم فریم ماهانه هم محدوده مهمی هست و می تواند یکی از اهداف میان مدت شپنا تلقی گردد.

محدوده ۲۹۰۰۰ ریال

محدوده ۳۵۴۰۰ ریال

محدوده ۵۰۰۰۰ ریال که هم سقف تاریخی و هم محدوده مقاومتی روانی می باشد.

تمامی موارد بالا در تایم فریم هفتگی می باشند. بدیهی است مقاومت ها و حمایت های بسیاری نیز در بین این محدوده ها وجود خواهند داشت که بازار به آنها واکنش میدهد و با نوسانات متعدد سعی میکند به این اهداف در بلند مدت برسد.

تحلیل نماد شپنا در میان مدت

شپنا با رسیدن به محدوده حمایتی مهم ۹۶۷۰ ریال که حمایت معتبر از تایم فریم هفتگی بود ، واکنش مثبت نشان داده است. پس اننظار داریم که در صورت ادامه دار بودن این حرکت صعودی به سمت اهداف میان مدتی بعدی در ۱۲۰۰۰ ریال و در ادامه به محدوده ۱۸۹۵۰ الی ۱۹۵۰۰ ریال برسد.

اما همانطور که گفتیم این اهداف از تایم فریم بالاتر به دست آمده است، پس برای بررسی روند میان مدت سهم شپنا حمایت ها و مقاومت های تایم فریم روزانه را نیز به چارت اضافه میکنیم.

روند میان مدت سهم شپنا
روند میان مدت سهم شپنا

محدوده های حمایتی شپنا در میان مدت

اولین محدوده حمایتی شپنا در ۹۶۷۰ الی ۹۸۲۰ ریال قرار دارد. محدوده ۹۰۰۰ ریال هم حمایت روزانه بعدی شپنا می باشد که در صورت شکست احتمال نزول تا ۷۵۰۰ ریال نیز وجود دارد.

مقاومت های بعدی شپنا

اولین محدوده مقاومتی پیش روی شپنا محدوده ۱۱۰۰۰ الی۱۱۳۰۰ ریال می باشد که می تواند نقش مقاومتی را ایفا کند.

در صورت عبور از این مقاومت، محدوده ۱۲۰۰۰ الی ۱۲۲۰۰ ریال مقاومت بعدی می باشد که اولین هدف میان مدتی ما نیز می باشد. در صورتی که شپنا بتواند این محدوده را شکست دهد، هدف میان مدت بعدی ما محدوده ۱۸۹۵۰ الی ۱۹۵۰۰ یا ۲۰۰۰۰ ریال می باشد که برای رسیدن به این هدف باید از سد مقاومت های روزانه خود نیز عبور کند.

محدوده مقاومتی ۱۳۱۰۰ الی ۱۴۰۰۰ ریال و محدوده ۱۶۰۰۰ الی ۱۷۲۵۰ ریال ، دو محدوده مهم مقاومتی سهم شپنا بعد از شکست مقاومت ۱۲۰۰۰ ریال می باشند.

با استفاده از فیبوناچی نیز می توانیم این محدوده ها را تایید کنیم :

فیبوناچی
فیبوناچی

در فیبوناچی محدوده ۸۴۰۰ ریال را به عنوان حمایت مهم در نظر داریم.

محدوده های ۱۱۱۰۰ الی ۱۱۸۷۰ ، ۱۴۶۰۰ ریال ، ۲۰۵۰۰ ریال ، ۲۶۲۰۰ ریال و ۳۵۷۰۰ ریال نیز مقاومت های فیبوناچی ما هستند که با اهداف مشخص شده در سایر روش ها همخوانی دارد. پس این مناطق برای ما از اعتبار کافی برخوردار هستند.

اما در سیستم معاملاتی ایچی موکو نیز اگر بخواهیم بررسی کنیم :

در صورتی که شپنا بتواند ابر کومو نزولی را در روزها و هفته های آینده شکست دهد با ناحیه مقاومتی۱۲۷۲۰ الی ۱۴۰۰۰ رو به رو خواهد شد و باید منتظر واکنش قیمت به این محدوده هم باشیم. البته برای شکست ابر کومو ابتدا باید باکس مقاومتی مهم ۱۱۳۰۰ الی ۱۱۷۲۰ ریال را نیز شکست دهد.

سیستم معاملاتی ایچی موکو
سیستم معاملاتی ایچی موکو

احتمال دارد در صورت شکست ابر و رسیدن به ناحیه باکس مقاومتی شاهد اصلاح هر چند کوتاه در روند شپنا باشیم.

لازم به یادآوری می باشد که سطوح حمایت و مقاومت در صورت شکست تبدیل نقش میدهند. پس در صورتی که با برخورد به این باکس با اصلاح رو به شویم، محدوده ۱۲۰۰۰ ریال اولین و مهم ترین حمایت ما خواهد بود.

این تحلیل در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ منتشر شده است و در صورت درخواست کاربران در هفته های آینده آپدیت خواهد شد.

سلب مسئولیت:

محتوای سایت آموزش بورس جنبه آموزشی دارد و صرفا نظر شخصی نویسنده می باشد. سایت آموزش بورس هیچ مسئولیتی را در قبال سود یا ضرر احتمالی کاربران ندارد و مسئولیت استفاده از تمامی مطالب و تحلیل های موجود بر عهده کاربر می باشد.

تحلیلگر : ابوالفضل بلوکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up