راز های موفقیت در بورس ایران

سرمایه گذاری در بورس خیلی هیجان انگیز و وسوسه کننده است، اما اگر از اصول آن تبعیت نکنید می تواند قتلگاه سرمایه ی شما باشد!

برای موفقیت و ماندگاری در بازار بورس راز هایی وجود دارد که باید از آنها پیروی کنیم تا بتوانیم بهترین نتیجه را به دست بیاوریم.

موارد زیر برای موفقیت شما در بورس بسیار مفید می باشد که ما از آن به عنوان راز های موفقیت در بورس نام میبریم.

 

چند اصل مهم که باید قبل از ورود به بورس بدانیم !

 

دوری از سیگنال کانال های مجازی و سفته بازها

در یک سال گذشته تعداد افراد زیادی در بازار بورس حضور داشتند که حتی اصول اولیه بورس را نیز نمیدانستند. اما متاسقانه از فرصت فضای مجازی و عدم آگاهی مردم سوء استفاده کردند و با فروش سیگنال یا پکیج های پوچ و کانال های vip سرمایه مردم را به باد دادند.

البته این موضوع جدیدی نیست، در سال های گذشته نیز سفته باز ها با همین روش باعث رشد کاذب سهام میشدند و هنگامی که قصد خروج از سهم را داشتند ؛ آن سهم را سیگنال خرید اعلام میکردند.

هیچ وقت خلاف جهت روند بازار معامله نکنید

 

با روند نجنگید! 

زمانی که روند بازار شکل نزولی به خود گرفته و همه ی بزرگان بازار در حال فروش سهام خود هستند و اصطلاحا دارند خالی میکنند شما نباید به امید کسب سود در آینده در بازار بمانید.شما نیز از بازار خارج شوید و در زمان مناسب وارد شوید.

یادمان باشد حفظ سرمایه برای ما مهم ترین اصل می باشد. همیشه سهام خوب برای خرید وجود دارد نگران نباشید و روی خود مسلط باشید.

حرکت درخلاف جهت روند بازار
حرکت درخلاف جهت روند بازار بورس

با سهام خود ازدواج نکنید!

متاسفانه خیلی ها را در بازار بورس تعصب خاص و بی جایی را روی یک سهام خاص دارند و فکر میکنند آن سهم کشتی نجات آنهاست و همیشه رشد دارد.

همین موضوع باعث میشود که در روند نزولی سهم ، آنها سهم خود را نفروشند و حتی تمام سود های قبلی را نیز از دست بدهند. در واقع میگوییم آنها با سهم خود ازدواج میکنند و حاظر به فروش آن نمیشوند و بعد از شروع اصلاح سهم نیز فرصت خروج پیدا نمی کنند.

کسب دانش و ماهیگیر شدن

شاید مهم ترین راز های موغقیت در بورس کسب دانش و ماهیگیر شدن باشد ، خودتان یاد بگیرید و دنبال ماهی آماده نباشید.

سعی کنید دنبال آموزش و یادگیری باشید ، این را بدانید که تنها کسی که می تواند عامل موفقیت شما در بازار بورس و یا هر زمینه ی دیگری باشد فقط خود شما هستید.

نمیتوانیم منطق افرادی را درک کنیم که حاظر هستند مبالغ زیادی را برای حضور در کانال های vip بپردازند اما هیچ ارزشی را برای یادگیری و آموزش خود قائل نیستند.بسیاری از افراد حتی نمیخواهند برای آموزش خود وقت بگذارند و مطالعه کنند.

سعی کنید خودتان یاد بگیرید و تحلیل کنید یا حداقل دانش کافی را داشته باشید تا اگر تحلیلی را دیدید بتوانید درست یا غلط بودن آن را تشخیص دهید.

ما در سایت آموزش بورس تمام سعی خود را برای آموزش بورس به شما عزیزان انجام میدهیم.

آموزش بورس
آموزش و یادگیری بورس ایران

از خرید و فروش زیاد در بورس بپرهیزید

لازم نیست تمام سهام موجود در بورس را خرید و فروش کنید !

سعی کنید تعداد معاملات کم تر اما با کیفیت و بازدهی مناسب داشته باشید و به برآیند معاملات خود توجه کتید.

از معاملات هیجانی پرهیز کنید و با حرص و طمع معامله ای را باز نکنید. قبل از خرید سهم دقت کافی را داشته باشید و روند شرکت را هم از نظر وضعیت بنیادی و صورت های مالی ؛ و هم از طریق روند تکنیکال و نمودار سهم بررسی کنید و بدانید که در چه زمانی و در چه قیمتی قصد خرید آن سهم را دارید.

دوری از ترس عقب ماندن از دیگران

هیچ وقت سهام خود را با دیگران مقایسه نکنید.

پرتفوی خود را با دیگران مقایسه نکنید و برای رسیدن به نتیجه صبر کنید.ترس از عقب ماندگی نداشته باشید و مدام از این سهم به آن سهم نکنید.تنها نتیجه ی این کار ضرر های متعدد شما و پر شدن جیب کارگزاران می باشد.

اگر به تحلیل خود باور دارید صبر کنید و نتیجه اش را ببینید. اگر هم اشتباه کرده اید لازم نیست بلافاصله وارد سهم دیگری بشوید ، صبر کنید و در فرصت مناسب وارد سهم جدید شوید.

این را بدانید که لازم نیست همیشه در بازار حضور داشته باشید ، اگر دانش کافی را ندارید در بازار های نزولی از انجام معاملات پرهیز کنید.

ترس از عقب ماندن از دیگران در بورس
فوبیا ی ترس از عقب ماندن از دیگران در بورس

با تعیین حد ضرر از سرمایه خود مواظبت کنید

برای هر معامله حد ضرر (stop loss ) مشخص کنید و به آن پایبند باشید. همه ی ما ممکن است اشتباه کنیم پس بهتر است با پذیرش ضرر از معامله خارج شویم و با امید برگشت روند ،در سهم نمانیم و دچار ضرر های بزرگتر نشویم.

به قول معروف جلوی ضرر را هر جا بگیری منفعت است ، این موضوع در بازا بورس هم صدق میکند.

حد ضرر نیز می تواند با توجه به دیدگاه سرمایه گذاری شما متفاوت باشد اما در بیشتر مواقع حد ضرر خود را ۱۰ الی ۲۰ درصد در نظر میگیریم. برای تعیین حد ضرر بهینه می توانید حمایت قبلی سهم را در نظر بگیرید.

تعیین حد ضرر یکی دیگر از چند اصل مهم که باید قبل از ورود به بورس بدانیم ، می باشد.

حد ضرر در بورس
تعیین حد ضرر در بورس

استفاده هم زمان از تحلیل تکنیکال و بنیادی

در بازار بورس کسب نتیجه از همه چیز مهم تر است ، ما به بورس نیامده ایم که ثابت کنیم تحلیل تکنیکال بهتر است یا بنیادی !

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی ابزار هایی هستند که در اختیار ما قرار دارند تا با استفاده از آنها تحلیل مناسبی را انجام دهیم و بتوانبم معاملات موفق تری را داشته باشیم.

قطعا اگر ما بلد باشیم که چگونه از این ابزار ها استفاده کنیم و سهام مد نظر خود را از همه ی جوانح ببینیم نتایج بهتری را خواهیم گرفت.

داشتن طرح و استراتژی مناسب

یکی دیگر از راز های موفقیت در بورس برخورادری از طرح و استراتژی مناسب می باشد. شما باید قبل از شروع معاملات و سرمایه گذاری در بورس استراتژی معاملاتی خود را بچینید. اینکه چه سهامی را برای خرید انتخاب کنیم، با چه حجمی از سرمایه خود وارد بشویم و چه مدت نگهداری کنیم.

باید بدانیم که اگر بر خلاف نظر ما روند سهمی نزولی شد ، چه واکنشی انجام دهیم و از قبل برای خود حد ضرر قرار داده باشیم.

در استراتژی خود حتما برای روز های سخت بازار هم برنامه ریزی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. از مدیریت سرمایه غافل نشوید و همیشه میزانی از سرمایه خود را برای کاهش ریسک به صورت نقد نگهداری کنید.

برای درک بهتر این موضوع حتما بحث مدیریت سرمایه و نحوه تشکیل پرتفو بورسی را مطالعه فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up