مجمع در بورس چیست ؟محاسبه قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه

منظور از مجمع در بورس چیست ؟

اگر شما در بورس فعالیت داشته باشید حتما اسم مجمع را زیاد شنیدید. یا سهامی داشته اید که به علت برگزاری مجمع چند روزی سهم بسته شده و غیر قابل معامله بوده است.

راهنمای جامع مجامع بورس

در این مقاله صفر تا صد مجامع شرکت های بورس را به صورت کامل برای شما توضیح خواهیم داد. همچنین انواع افزایش سرمایه را نیز به طور کامل و با ارائه مثال هایی بررسی خواهیم کرد. با مطالعه این مقاله مفهوم اصطلاحاتی مثل سود نقدی سالانه ( EPS) ، سود تقسیمی ( DPS) ، حق تقدم ، سهام جایزه و نحوه محاسبه قیمت سهم بعد از مجمع نیز آشنا خواهید شد.

مجمع بورس چیست ؟

به گردهمایی مدیران و سهامداران شرکت جهت تصمیم گیری در مورد مسائل مهم شرکت ، مجمع می گوییم.

هر یک از سهماداران شرکت متناسب با تعداد سهامشان در مجمع حق رأی دارند. هیئت مدیره شرکت موظف است حداقل ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع ، تاریخ برگزاری مجمع را به سهامداران اعلام کند.شرکت این اطلاع رسانی را از طریق سامانه کدال و یا روزنامه رسمی شرکت انجام می دهد. هر شرکت باید یک روزنامه کثیرالانتشار را جهت درج اطلاعیه های شرکت به عنوان روزنامه رسمی معرفی کند.

انواع مجمع در بورس

مجامع در بورس به دو دسته مجمع عادی سالیانه و مجمع فوق العاده تقسیم بندی میشوند.

مجمع عادی سالیانه ( مجمع عمومی سالیانه )

هیئت مدیره شرکت ها موظف اند هر سال یک بار سهامداران شرکت را به مجمع دعوت کنند و گزارش عملکرد سالیانه شرکت را ارائه دهند. همچنین در این مچمع  عمومی در رابطه با مسائل مهم شرکت مثل میزان سود تقسیمی ( DPS) بین سهامداران یا انتخاب اعضاء هیئت مدیره تصمیم گیری و رأی گیری انجام می شود.به این مجمع و گردهمایی سالیانه سهامداران و هیئت مدیره شرکت مجمع عمومی سالیانه می گویند.

مجمع عادی سالیانه بر اساس سال مالی شرکت ها برگزار می شود. منظور از سال مالی دوره ی یک ساله ای هست که مبنای محاسبه سود و زیان شرکت ها و گزارش های مالی شرکت می باشد. معمولا سالی مالی شرکت ها از اول فروردین تا انتهای اسفند آن سال در نظر گرفته می شود اما ممکن است در بعضی از شرکت ها سال مالی به شکل دیگری در نظر گرفته شود.

زمان برگزاری مجمع عادی سالیانه

هیئت مدیره موظف است حداکثر تا ۴ ماه بعد از پایان سال مالی شرکت، مجمع عادی سالیانه را برگزار کند. در مجمع عمومی سالیانه عملکرد سالیانه هیئت مدیره ارائه می شود و به اطلاع سهامداران می رسد. شرکت ها بعد از پایان سال مالی باید گزارش صورت سود و زیان خود را ارائه دهند و به این وسیله میزان سود آوری شرکت نیز مشخص می شود.

زمان بازگشایی سهم بعد از مجمع عادی سالیانه

زمان بازگشایی سهم بعد از برگزاری مجمع عادی سالیانه بین ۴ الی ۱۰ روز کاری می باشد. برای اطلاع از ساعت بازگشایی سهم باید منتظر پیام ناظر بازار باشید.

مجمع فوق العاده

به جزء مجمع عادی سالیانه ، هر مجمع دیگری که توسط شرکت ها برگزار می شود را مجمع فوق العاده می نامیم. در مجمع فوق العاده در مورد مسائلی مانند تغیر نام شرکت ، تغیر آدرس شرکت و یا مسائل مهم تری مانند افزایش سرمایه شرکت تصمیم گیری می شود.

تا اینجا انواع مجمع در بورس را توضیح دادیم. اما در توضیحات اصطلاحاتی را مانند سود نقدی و یا افزایش سرمایه را به کار بردیم که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

سود نقدی یا EPS به چه معنی است ؟

مقدار سود نقدی که شرکت ها به صورت سالیانه به سهامداران پرداخت می کنند سود نقدی می گوییم. سود نقدی در بین فعالین بازار به (Earnings Per Share) EPS نیز معروف است.

سود نقدی از تقسیم کل سود شرکت در پایان سال مالی بر تعداد سهام منتشر شده توسط شرکت به دست می آید.

سود نقدی می تواند با توجه به شرایط مختلف تغیر پیدا کنند. مثلا اگر دلار را به عنوان یک فاکتور متغیر در EPS در نظر بگیریم رشد و نزول دلار می تواند بر کم یا زیاد شدن سود نقدی تاثیر بگذارد. بر همین اساس شرکت ها ممکن است تعدیل مثبت یا منفی بدهند.

سود تقسیمی هر سهم یا DPS چیست ؟

همانطور که توضیح دادیم از تقسیم کل سود شرکت بر تعداد سهام منتشر شده سود نقدی (EPS) به دست می آید. اما ممکن است تمامی مبلغی که به عنوان سود نقدی تعیین می شود بین سهامداران تقسیم نشود.

در بعضی از مواقع ممکن است شرکت ها در مجمع سالیانه تصمیم بگیرند که بخشی از سود نقدی را جهت انجام طرح های توسعه در نظر بگیرند.این تصمیم گیری در مجمع عمومی سالیانه و با رای سهامداران انجام می گیرد.

بنابر این ما آن بخش از سود نقدی شرکت را که بین سهامداران تقسیم می شود را سود تقسیمی یا همان DPS می نامیم. برای مثال شرکتی را در نظر میگیریم که در پایان سال مالی به فرض ۲۵۰ تومان EPS یا سود نقدی داشته باشد. اگر شرکت در مجمع سالیانه تصمیم بگیرد که ۸۰ تومان را برای انجام طرح توسعه اختصاص دهد و فقط ۱۷۰ تومان را به سهامداران تقسیم کند ؛ سود تقسیمی یا DPS برابر با ۱۷۰ تومان می باشد.

بعضی از شرکت ها تمام سود نقدی را بین سهامداران تقسیم می کنند. ولی بعضی از شرکت ها نیز با توجه به برنامه های توسعه ای یا سیاست هایی که دارند ممکن است تصمیم بگیرند که سود کم تری را به سهامداران پرداخت کنند و بقیه آن را در طرح های شرکت استفاده کنند و یا به عنوان سود انباشته ذخیر کنند.

پس از تعیین میزان سود تقسیمی شرکت باید سود سهامداران را حداکثر تا ۸ ماه بعد از برگزاری مجمع به حساب سهامداران پرداخت نماید.

سود مجمع به چه کسانی تعلق میگیرد ؟

سود مجمع به همه ی سهامدارانی که در زمان برگزاری مجمع ؛ سهامدار شرکت بوده باشند تعلق میگیرد. لازم نیست شما حتما یک سال سهامدار شرکت باشید تا سود نقدی را دریافت کنید. حتی اگر شما در آخرین دقایق روز معاملاتی سهم قبل از برگزاری مجمع نیز به جمع سهامدارن بپیوندید سود تقسیمی به شما تعلق میگیرد.

تمامی اطلاعات مربوط به مجامع و مشاهده سود نقدی و زمان بندی پرداخت سود را شرکت ها در اطلاعیه هایی منتشر می کنند. این اطلاعیه ها را می توانید در سامانه جامع اطلاعات رسانی ناشران یا همان سایت کدال (codal) به آدرس https://www.codal.ir مشاهده کنید.

مجمع در بورس

برگزاری مجمع عمومی در بورس

P/E چیست ؟

تقسیم قیمت روز سهم بر سود سالیانه سهم را P/E سهم می نامیم. به عبارتی P/E برابر است با ( P/EPS )

با توجه نسبت P/E  می توان نتیجه گرفت که اگر P/E  سهمی پایین باشد؛ EPS  سهم بالاتر است. پس هرجه P/E  به ۱ نزدیک تر باشد آن سهم سود سالانه بهتری را دارد و برای سرمایه گذاری بهتر است.  در تابلو معاملات در سایت مدیریت فناوری اطلاعات بورس ( TSETMC ) شما می توانید P/E  سهم مورد نظر خود را مشاهده کنید. البته در کنار آن می توانید P/E  گروه سهم را نیز مشاهده کنید و مقایسه کنید. بهتر است P/E سهم انتخابی ما نسبت به P/E  گروهش کم تر باشد.

 

افزایش سرمایه

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

انواع افزایش سرمایه

در ادامه مقاله به بررسی انواع افزایش سرمایه که در بعضی از مواقع شرکت ها پیشنهاد انجام آن را میدهند و بعد از برگزاری مجمع فوق العاده آن را اجرا می کنند میپردازیم.

شرکت ها بنا بر دلایل مختلفی مانند تأمین منابع یا اصلاح ساختارهای مالی شرکت اقدام به انجام افزایش سرمایه می کنند. انجام افزایش سرمایه نسبت به انتشار سهام بسیار به صرفه تر می باشد.

به طور کلی چهار نوع افزایش سرمایه داریم که هر کدام را به طور کامل شرح خواهیم داد :

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی مواقعی انجام می گیرد که بخواهیم ارزش یک دارایی که قبلا کم بوده ولی الان از ارزش بیشتری برخوردار است را در صورت های مالی اصلاح و یا تجدید کنیم. یعنی اختلاف بهای تمام شده دارایی ها را با ارزش روز دارایی را به دست میاوریم.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها باعث به روزرسانی ارزش دارایی های شرکت و انضباط در صورت های مالی میشود. اما در این نوع افزایش سرمایه دارایی جدیدی وارد شرکت نخواهد شد و چون جزء عایدی حساب نمی شود در ارزش ذاتی شرکت تغییری ایجاد نمی شود.

این افزایش سرمایه در دارایی های ثابت و مشهود مثل زمین ؛ ساختمان ؛ ماشین آلات و یا تجهیزات که همراه با تورم ارزش بیشتری پیدا کردند انجام می شود . همچنین ممکن است شرکت های زیان ده برای خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت از این روش سرمایه شرکت را افزایش دهند.

اما اینکه این افزایش سرمایه دارای جذابیت می باشد یا خیر بستگی به دارایی می باشد. به فرض همانطور که قیمت ماشین آلات کارخانه بالا رفته از آن طرف هم استهلاک ماشین آلات نیز بالا رفته است و هزینه نگهداری و تعمیرات نیز افزایش یافته است . اما اگر دارایی بدون استهلاک باشد می تواند شرایط بهتری داشته باشد.

برای مثال شرکت زمینی را داشته که ده سال پیش ۱۰۰ میلیون تومان ارزش داشته است. الان همان زمین ارزشش چندین برابر شده باشد و به فرض ۷۰۰ میلیون تومان شده باشد. برای همین شرکت از طریق افزایش سرمایه صورت های مالی خودش را به روز می کند. این نوع از افزایش سرمایه چون از دارایی بدون استهلاک است یکی از محبوب ترین انواع افزایش سرمایه در بین فعالین بازار می باشد.

در این روش درصد مالکیت سهامداران تغییری نمیکند زیرا به میزان افزایش سرمایه به تعداد سهام سهامدار اضافه می شود.

این روش نسبت به افزایش سرمایه هایی که در ادامه خواهیم گفت از نظر زمانی بیشتر طول خواهد کشید.

نحوه محاسبه قیمت سهم بعد از مجمع افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی

شابد شما هم تاکنون سهمی را داشتید که به مجمع افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی رفته باشد و دوست داشتید که بدانید قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه چقدر خواهد بود.

الان با ذکر یک مثال نحوه محاسبه قیمت جدید را بررسی میکنیم.

به فرض ما سهمی را داریم که قبل از افزایش سرمایه ۱۲۰۰۰ ریال بوده است و ۱۱۰ درصد افزایش سرمایه داده است. ما میخواهیم قیمت سهم را بعد از افزایش سرمایه محاسبه کنیم. اگر متغیر درصد افزایش سرمایه را برابر با A بگیریم به این شکل قیمت جدید را محاسبه میکنیم:

  قیمت جدید هر سهم برابر است با :

قیمت پایانی سهم قبل از افزایش سرمایه

     ———————————————

 (A+1)

با استفاده از این فرمول مثال را حل میکنیم :

A=11۰/۱۰۰=۱.۱

P = 12000/ (1 + 1.1 )

P = ۵۷۱۴

در نتیجه قیمت جدید سهم برابر با ۵۷۱۴ ریال می باشد.

همانطور که مشخص است بعد از افزایش سرمایه قیمت سهم کاهش یافته اما به همان میزان به تعداد سهام شما اضافه خواهد شد. یعنی اگر شما قبل از افزایش سرمایه ۱۰۰۰ برگ سهم داشتید بعد از افزایش سرمایه تعداد سهام شما ۱۱۵ درصد افزایش می یابد یعنی شما صاحب ۲۱۰۰ سهم به قیمت ۵۷۱۴ ریال می باشید.

افزایش سرمایه از سود انباشته

افزایش سرمایه از سود انباشته یا همان سود های پرداخت نشده سال های قبل زمانی انجام می شود که شرکت بخشی از سود نقدی را به سهامدران پرداخت نکرده باشد و بخواهد از طریق افزایش سرمایه منابع مالی جذب کند.

در این روش منابع مالی جدیدی به شرکت اضافه نمی شود و سهامدران نباید مبلغی را پرداخت کنند ؛ به همین دلیل میگوییم به سهامداران سهام جایزه تعلق میگیرد.

سهام جایزه چیست ؟

اگر شرکت افزایش سرمایه از محل سود انباشته بدهد و بدون دریافت وجهی از سهامداران سهام جدید صادر کند و به سهامداران ارائه کند می گوییم به سهامداران سهام جایزه تعلق گرفته است.

نحوه محاسبه قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه از سود انباشته مثل محاسبه قیمت در افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی ها می باشد.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی  و مطالبات حال شده

زمانی که شرکت ها برای انجام طرح های توسعه نیاز به منابع مالی و نقدینگی دارند و سود انباشته ای هم برای انجام آن ندارند اقدام به انجام افزایش سرمایه از محل آورده نقدی میکنند.

در این روش تأمین مالی از سهامداران فعلی شرکت انجام میشود به همین دلیل  اوراقی به عنوان حق تقدم به آنها تعلق میگیرد. با ارائه حق تقدم شرکت به سهامداران ؛ امتیاز خرید سهام به آنها داده میشود که ارزش اسمی آن ۱۰۰ تومان می باشد. سهامداران به اندازه دارایی خود مالک شرکت هستند و بعد از انجام افزایش سرمایه از محل آورده نقدی در اولویت خرید سهام جدید قرار دارند که به آن حق تقدم میگوییم.

با حق تقدم خود چه کار کنیم ؟

بعد از انجام افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران دو ماه وقت دارند که حق تقدم های خود را به سهم تبدیل کنند و یا اینکه حق تقدم خود را بفروشند.

 • تبدیل حق تقدم به سهم : سهامداران در این روش باید در مدت زمان اعلامی مبلغ اسمی سهم را که معمولا ۱۰۰ تومان می باشد را به حساب شرکت واریز کنند و فرم مربوطه را نیز تکمیل کنند و برای شرکت ارسال کنند. بعد از انجام مراحل افزایش سرمایه حق تقدم ها به سهم تبدیل خواهند شد.
 • فروش حق تقدم : حق تقدم ها در مدت دو ماهه مانند سهام عادی مورد معامله قرار میگیرند. یعنی سهامداران می توانند هم حق تقدم خود را بفروشند و یا مجدد اگر خرید آن را مناسب ارزیابی کردند می توانند اضافه کنند.
 • فروش حق تقدم استفاده نشده توسط شرکت : اگر سهامدارانی به هر دلیلی نتوانند حق تقدمشان را در مهلت ۲ ماهه به فروش برسانند و همینطور درخواست تبدیل حق تقدم به سهام را هم برای شرکت ارسال نکنند در اینجا شرکت حق تقدم های استفاده نشده را میفروشد و بعد از کسر هزینه ها مبلغ را به حساب سهامداران واریز می کند.

نماد حق تقدم هر سهم با اضافه شدن حرف ح به انتهای نماد ایجاد می شود. برای مثال حق تقدم سهم فولاد به صورت فولادح نام گذاری میشود.

افزایش سرمایه از مطالبات حال شده

افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده مثل افزایش سرمایه از محل آوردی نقدی می باشد . تفاوتی که اینجا وجود دارد این هست که اشخاص یا شرکت هایی از شرکت مد نظر طلبکارند و در اینجا بدون پرداخت مبلغ اسمی صاحب سهام می شوند.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده زمانی دارای جذابیت هستند که بفهمیم شرکت می خواهد این منابع مالی را کجا خرج کند. اگر برای ایحاد طرح های توسعه و یا هر اقدامی که تاثیر مثبتی را بر روی سود سازی شرکت داشته باشد را انجام دهد جذاب است اما اگر قرار است برای پرداخت بدهی ها یا وام ها خرج شود مناسب سرمایه گذاری نیستند.

محاسبه قیمت سهم بعد از مجمع افزایش سرمایه از آورده نقدی

قیمت سهم بعد از مجمع افزایش سرمایه از آورده نقدی با فرمول زیر محاسبه می شود.

( قیمت پایانی هر سهم قبل از افزایش سرمایه ) + ( آورده سهامداران به ازای هر سهم * A )
————————————————————————————————————-
(A+1)

فرض کنیم قیمت سهمی قبل از برگزاری مجمع ۷۰۰۰ ریال باشد و بخواهد از طریق افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده ۲۰۰ درصد افزایش سرمایه بدهد و سهامدران نیز باید به ازای هر سهم مبلغ ۱۰۰۰ ریال را به عنوان مبلغ اسمی پرداخت نمایند. پس قیمت جدید سهم برابر است با :

A= 200 % = 200/100= 2

    ( ۷۰۰۰ ) + ( ۱۰۰۰ *  ۲ )
P = ——————————-  = ۳۰۰۰
( ۲+۱ )

نحوه محاسبه قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه را مشاهده کردید الان هم میخواهیم قیمت حق تقدم را محاسبه کنیم.

قیمت حق تقدم = قیمت جدید هر سهم – آورده سهامداران به ازای هر سهم

مثلا ارزش حق تقدم را در مثال بالا را حساب میکنیم

قیمت حق تقدم = ۳۰۰۰-۱۰۰۰= ۲۰۰۰

  اما در بعضی از مجامع ممکن است افزایش سرمایه از هر دو روش آورده نقدی و سود انباشته به طور همزمان انجام گیرد. در این روش از فرمول زیر استفاده می کنیم :

( قیمت پایانی هر سهم قبل از افزایش سرمایه ) + ( آورده سهامداران به ازای هر سهم * A )
————————————————————————————————————-
(A+B+1)

A همان درصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و B درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته می باشد.

افزایش سرمایه از طریق صرف سهام

در افزایش سرمایه به روش صرف سهام با سلب حق تقدم سهامداران ، سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه به قیمت روز پذیره نویسی می شود و متقاضیان می توانند خرید کنند.

در این نوع افزایش سرمایه شرکت سهام خود را با مبلغی بالاتر از ارزش اسمی به فروش می رساند و سود حاصل از تفاوت قیمت پذیره نویسی و ارزش اسمی سهم از طریق سهام جدید یا سود نقدی بین سهامداران تقسیم می شود. این ما به التفاوت ارزش اسمی و ارزش بازاری سهم همان صرف سهام است.

این سود ناشی از صرف سهام معمولا یا در صندوق سود انباشته ذخیره می شود و یا شرکت می تواند به صورت نقدی به سهامداران پرداخت کند همچنین می تواند به ازای آن سهام جدید به سهامداران ارائه دهد.

در بیشتر اوقات این نوع افزایش سرمایه باعث رشد سود آوری شرکت ها و افزایش EPS خواهد شد.

نکاتی که بعد از افزایش سرمایه باید به آن توجه کنیم !!!

 • سهام جایزه توسط کارگزاری ها به پرتفو شما اضافه میگردد. زمان آن در هر کارگزاری متفاوت می باشد و جای نگرانی ندارد.
 • سهام جایزه بلافاصله بعد از بازگشایی قابل معامله نیستند. تا فرآیند ثبت افزایش سرمایه به طور کامل انجام نشود ، امکان فروش سهام جایزه وجود ندارد.
 • دچار سردرگمی درصد های سود و زیان سهم در پرتفو خود نشوید. این محاسبات نسبت به میانگین خرید شما در قیمت های قبل از مجمع می باشد و نیاز به اصلاح دارد.
 • در صورتی که پس از بازگشایی سهم قصد فروش سهام قابل معامله خود را دارید بهتر است تعداد کمی را نگهدارید تا سهام جایزه به طور خودکار به پرتفو شما اضافه شود. یا اگر تمام سهام خود را معامله کرده باشید بعد از ثبت افزایش سرمایه درخواست تغیر کارگزار ناظر را در پلتفرم کارگزاری ثبت نمایید.

با کدام سهم به مجمع افزایش سرمایه برویم ؟

در این مقاله سعی کردیم تمامی مطالب مربوط به مجامع و انواع افزایش سرمایه ها را به طور کامل و جامع برای شما توضیح بدهیم. اما نکات مهمی در مورد افزایش سرمایه ها هست که باید به آنها توجه کنیم.

ابتدا اینکه درصد افزایش سرمایه شاید جذاب باشد اما مهم این است که بدانیم که آیا شرکت توانایی اجرای اهداف خود را از انجام افزایش سرمایه را دارد یا خیر ؛ پس فقط به دلیل درصد بالای افزایش سرمایه نباید در مجمع شرکت کنید.

افزایش سرمایه ها همانطور که گفتیم به دلایل مختلفی انجام میگیرند. اگر در شرکت زیان ده یا برای پرداخت بدهی ها باشد قطعا نمی تواند جالب باشد.

اما اگر طبق برنامه ریزی ریزی و در شرکت های دارای بنیاد انجام گیرد و باعث افزایش سودآوری شرکت شود برای سرمایه گذاری جذاب خواهد بود.

نکته ی بعد اینکه عموما روند افزایش سرمایه ها زمان بر خواهد بود و دارایی شما در آن زمان بلوکه خواهد بود. پس اگر قصد نوسانگیری در بازار دارید و یا اینکه دیدگاه کوتاه مدتی در بازار دارید بهتر است در افزایش سرمایه ها شرکت نکنید.

این مورد را نیز مورد توجه قرار دهید که بعد از افزایش سرمایه نماد شرکت بدون محدودیت دامنه نوسان باز می شوند.

روند تکنیکال سهم را بررسی کنید. سهم را از نظر تکنیکال بررسی کنید که دارای روند صعودی یا نزولی می باشد. معمولا اکثر سهم ها بعد از بازگشایی هم ادامه روند قبلی خود را خواهند داشت. پس بهتر است با سهم هایی که دارای روند نزولی هستند به محمع نرویم و اگر سهم از نظر بنیادی در شرایط مطلوبی قرار دارد بعد از بازگشایی سهم و اتمام روند نزولی احتمالی اقدام به خرید کنید.

زمان بازگشایی سهم بعد از مجمع افزایش سرمایه

بازگشایی سهام بعد از برگزاری مجمع افزایش سرمایه بستگی به درصد افزایش سرمایه و محل افزایش سرمایه دارد.

زمان بازگشایی سهم بعد از افزایش سرمایه کمتر از ۲۰۰ درصد

اگر درصد افزایش سرمایه کمتر از ۲۰۰ درصد باشد معمولا بین ۱۵ الی ۲۰ روز کاری نماد بازگشایی خواهد شد.

زمان بازگشایی سهم بعد از افزایش سرمایه بیشتر از ۲۰۰ درصد

اگر درصد افزایش سرمایه بیشتر از ۲۰۰ درصد باشد، با توجه به محل افزایش سرمایه زمان بازگشایی متفاوت می باشد.

اگر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی یا سود انباشته بیشتر از ۲۰۰ درصدباشد ، زمان بازگشایی نماد بین ۲۰ الی ۶۰ روز میباشد.

اما اگر افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و حق تقدم بیشتر از ۲۰۰ درصدباشد ، زمان بازگشایی نماد بین ۷ الی ۱۰ روز میباشد.

کدام افزایش سرمایه بهتر است ؟

اگر بخواهیم بگوییم کدام نوع افزایش سرمایه بهتر است قطعا افزایش سرمایه ای که منابع مالی خوبی را برای شرکت تامین کند بهتر خواهد بود. افزایش سرمایه از روش آورده نقدی و صرف سهام شرایط بهتری را برای شرکت ایجاد میکنند. از طرفی افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی ها باعث اصلاح صورت های مالی خواهد شد و با وجود اینکه در این روش پول جدیدی وارد شرکت نمیشود اما برای خروج شرکت های ورشکسته و زیان ده از ماده ۱۴۱ قانون تجارت مناسب می باشد.

امیدواریم این مقاله سایت آموزش بورس نیز برای شما مفید بوده باشد. منتظر نظرات شما عزیزان هستیم .

۷ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام واقعا خیلی عالی و کامل بود ممنونیم ازتون

  پاسخ
 • سلام شما اینجا چهار نوع افزایش سرمایه معرفی کردین اما بعضی جاها سه نوع معرفی کردند 😐

  پاسخ
  • بله در بعضی از منابع به دلیل شباهت زیاد افزایش سرمایه از آورده نقدی و افزایش سرمایه از مطالبات حال شده هر دوی آنها را یک نوع افزایش سرمایه در نظر گرفته اند.

   پاسخ
 • کامل بود واقعا

  پاسخ
 • سلام من سود سهام شبندر سال ۹۸ رو نگرفتم رفتم بانک میگه برگشت خورده چطوری باید بگیرم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست