خرید سیمان از بورس

متقاضیان خرید سیمان در بورس می‌توانند از این پس سفارشات ۱۰ تا ۱۰۰ تن را از طریق سامانه معاملاتی کارگزاری فارابی به صورت آنلاین و با قیمت رقابتی خریداری کنند.

پس از عرضه سیمان به صورت عمده در بورس کالا، امکان عرضه خرد سیمان در بورس هم فراهم شده است.

جهت خرید سیمان از بورس، گواهی های سپره سیمان در بازار بورس و اوراق بهادار درج نماد شدند.

نماد گواهی خرید سیمان فارس، سیمان صوفیان، سیمان ارومیه و… بعضی از این گواهی های سپرده سیمان میباشند که در بورس درج شده اند.

خرید آنلاین و بدون واسطه سیمان در کارگزاری فارابی امکان‌پذیر شد.

به‌این‌ترتیب متقاضیان خرید سیمان از بورس، می‌توانند از طریق سامانه معاملاتی فارابیکسو در کارگزاری فارابی، نسبت به خرید سیمان با قیمت رقابتی، به میزان مورد نیازشان اقدام کنند.

کد بورسی برای خرید سیمان

برای خرید سیمان در بورس، باید گواهی سپرده سیمان خریداری کنید. برای خرید گواهی سپرده سیمان نیز باید کد معاملاتی سهام( کد بورسی)  داشته باشید.

کد معاملاتی سهام یا کد بورسی متفاوت از «کد معاملاتی بورس کالا» است  اگر تاکنون اقدام به دریافت کد معاملاتی سهام نکرده‌اید، می‌توانید با کلیک بر این لینک فرایند ثبت‌نام کد بورسی و احراز هویت خود را به صورت آنلاین و رایگان انجام دهید. نام‌کاربری و رمز عبور فارابیکسو (سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری فارابی) جهت خرید گواهی سپرده کالایی از طریق پیامک ارسال خواهد شد.

آموزش دریافت کد بورسی غیرحضوری کارگزاری فارابی

پس از ورود به حساب کاربری در سامانه فارابیکسو، با جستجوی نماد گواهی سیمان، شرکت مورد نظر را پیدا کرده و با انتخاب حجم، قیمت خرید و شارژ حساب کاربری، سفارش‌تان را ثبت کنید.

آموزش نحوه خرید گواهی سپرده سیمان از بورس

پس از دریافت اطلاعات حساب کاربری ، وارد فارابیکسو شده و نماد «گواهی سپرده سیمان» مد نظر خود را جستجو کنید.

فارابیکسو
ســـامانه معامـــلاتی فارابیکســــو

نحوه خرید گواهی سپرده سیمان

نحوه خرید گواهی سپرده سیمان
نحوه خرید گواهی سپرده سیمان

١ -پس از باز شدن نماد مورد نظر، ابتدا بر روی دکمه خرید کلیک کنید.
٢ -سپس در پنجره باز شده، تعداد گواهی مورد نظر برای خرید (حداقل ۱۰۰۰۰ و حداکثر ۱۰۰۰۰۰ (وارد کنید.
٣ -در این قسمت قیمت مورد نظر خود را وارد کنید.
۴ -در انتها روی گزینه ثبت سفارش کلیک کنید.

پس از ثبت سفارش اگر حساب کاربری شما به میزان لازم شارژ شده باشد، سفارش شما به هسته معامله جهت انجام ارسال می شود.
اگر حساب کاربری تان به میزان لازم شارژ نشده باشد، به شما پیامی مبنی بر عدم موجودی کافی نمایش داده می شود و می توانید با کلیک بر روی دکمه نمایش داده شده، حساب خود را به میزان مورد نیاز شارژ و سپس نسبت به ارسال سفارش اقدام کنید.

شارژ حساب فارابیکسو توجه داشته باشید، شما می توانید مشابه تصویر از طریق منوی درخواست ها ( بخش واریز وجه آنی) نیز برای شارژ حساب خود اقدام کنید.

تخصیص گواهی سپرده ظرف یک روز کاری پس از خرید و به صورت خودکار به نام مشتری ثبت شده و در بخش «پرتفوی» سامانه فارابیکسو قابل مشاهده است.

توجه داشته باشید که پس از خرید گواهی، امکان معامله مجدد آن وجود ندارد و خریدار تنها می تواند کالای خریداری شده خود را ظرف مهلت تعیین شده از انبار بورس کالا تحویل بگیرد.

نحوه معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس

قیمت بازگشایی نماد و شروع معاملات گواهی سپرده سیمان در اطلاعیه گشایش نماد که از طرف بورس اعلام می شود، مشخص خواهد شد و در روزهای بعد از گشایش نماد، بر اساس قیمت پایانی روز کاری قبل خواهد بود.
حداقل تعداد سفارش در روز برای هر کد معاملاتی ١٠ هزار گواهی(معادل ١٠ تن) و حداکثر تعداد سفارش در روز ١٠٠ هزار گواهی(معادل ١٠٠ تن) است.
تعداد گواهی برای خرید باید ضریبی از ١٠٠٠و بالاتر از حداقل ١٠ هزار گواهی باشد.
مبلغ مورد نیاز برای خرید گواهی سپرده شامل ارزش معامله، کارمزد خرید (مصوب بورس) و همچنین ٩ درصد مالیات بر ارزش افزوده است.
براساس مقررات، وجه مورد نیاز برای خرید گواهی سپرده سیمان، باید از محل وجه نقد آزاد مشتری باشد؛بنابراین مشتری نمی تواند از محل اعتبار کارگزاری اقدام به خرید گواهی سپرده سیمان کند.
با توجه به نوع معاملات گواهی سپرده، سیستم معاملات بورس پس از دریافت سفارشات خرید ثبت شده،پس از کشف قیمت روز، کل معاملات را در همان قیمت و یکجا انجام می دهد. لذا پیشنهاد می کنیم با توجه به احتمال انجام معامله در سقف قیمت مجاز روزانه، برای اطمینان از خرید قطعی، سقف قیمت مجاز روزانه (آستانه قیمت) را مبنای شارژ حساب کاربری خود در نظر بگیرید.

توجه:
جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هر نماد، می توانید با مراجعه به سایت بورس کالا، اطلاعیه گشایش هرنماد را در بخش «اعلانات بازار مالی» مشاهده کنید.

تحویل سیمان از انبار های بورس کالا

با توجه به نوع معاملات سیمان (ناپیوسته)، امکان خرید و فروش مجدد گواهی‌های خریداری شده وجود ندارد و خریدار سیمان باید نسبت به تحویل کالا در موعد مقرر اقدام کند تا شامل جریمه انبارداری نشود.

خریدار برای تحویل سیمان از انبار بورس کالا و انتقال آن، باید آدرس و محل دقیق انبار خود و همچنین شرکت باربری برای حمل را از طریق سامانه اعلامی کارگزاری فارابی تعیین کند. لینک سامانه، نام کاربری و رمز ورود به آن به همراه آموزش کامل نحوه تحویل سیمان یک روز پس از خرید توسط کارگزاری فارابی برای خریدار پیامک می‌شود.

پس از ثبت اطلاعات باربری و مقصد تحویل کالا توسط مشتری، این اطلاعات به شرکت تولید‌کننده، جهت هماهنگی و تحویل کالا ارسال می‌شود.

نحوه تحویل وترخیص سیمان از انبارهای بورس کالا

بعد از خرید گواهی سپرده سیمان، برای تحویل آن باید از طریق سامانه EBGO نسبت به تعیین باربری و مقصد تحویل سیمان اقدام کنید.

پس از ثبت نهایی گواهی سپرده به نام خریدار،کارگزاری فارابی نام کاربری ، رمز عبور و لینک ورود به سامانه EBGO را برای خریدار ارسال می کند.

سامانه EBGO
سامانه EBGO

١ -پس از ورود به سامانه EBGO ،خریدار باید از بخش گزارش، بر روی گزارش معاملات خریدار کلیک کند.
٢ -با کلیک بر روی آیکون «نمایش جزئیات»، جزییات خرید گواهی سپرده برای خریدار نمایش داده می شود.

ترخیص سیمان از انبار بورس

در این بخش، خریدار می تواند وضعیت قرارداد خود را مشاهده کرده و باید اطلاعات مورد نیاز اعم از محل تخلیه (۱) و همچنین نام باربری (۲) را مشخص کند.

تحویل سیمان از انبار بورس
تحویل سیمان از انبار بورس کالا

پس از تکمیل مراحل فوق، با کلیک روی دکمه ارسال پایین صفحه، اطلاعات باربری و مقصد تحویل کالا، به شرکت تولیدکننده، جهت هماهنگی و تحویل کالا ارسال می شود.

نکته مهم:

توجه داشته باشید انتخاب شرکت باربری و مقصد حمل باید در اسرع وقت توسط خریدار انجام شود. زیرا در صورت تأخیر در اعلام و ماندن کالا در انبار بیش از مهلت تعیین شده در اطلاعیه گشــــایش نماد، تحویل کالا از سمت فروشـــنده با جریمه انبار همـــراه خواهد بود.

نماد های گواهی سپرده سیمان

برای مشاهده نماد های گواهی سپرده سیمان قابل معامله به سایت tsetmc.com مراجعه فرمایید.

ابندا وارد بخش بورس کالا شوید،در زبانه گواهی سپرده و در بخش گواهی سپرده های ناپیوسته میتوانید نام نماد های گواهی سپرده سیمان را مشاهده فرمایید.

گواهی سپرده سیمان
گواهی سپرده سیمان

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هر نماد، می توانید با مراجعه به سایت بورس کالا، اطلاعیه گشایش هر نماد را در بخش «اعلانات بازار مالی» مشاهده کنید.

پس از ثبت نام در کارگزاری فارابی همواره میتوانید جهت پرسش سوالات خود با شماره ۱۵۶۱ مرکز تماس فارابی تماس بگیرید.

دریافت pdf نحوه خرید سیمان از بورس با کارگزاری فارابی

خرید سیمان در بورس کالا

برای خرید سیمان بالاتر از حجم تعیین شده شما میتوانید از طریق بورس کالا اقدام به خرید کنید. برای خرید سیمان در بورس کالا شما ملزم به دریافت کد معاملات بورس کالا دارید. برای ثبت نام و دریافت کد بورس کالا و معاملات فیزیکی از لینک زیر استفاده کنید

دریافت کد بورس کالا

ثبت نام کارگزاری فارابی

برای آموزش نحوه ثبت نام و ثبت سفارش خرید خودرو یا سیمان در بورس کالا مطلب زیر را مشاهده فرمائید.

آموزش خرید خودرو در بورس کالا بدون قرعه کشی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up