در نشست دیروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی، پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای تقویت و رونق بازار سرمایه به تصویب رسید.

تصمیمات نشست سران قوا در مورد بازار بورس

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، تقویت مالی صندوق تثبیت بازار سرمایه برای حمایت از سرمایه های خرد و رونق بازار سرمایه و رفع ممنوعیت اعطای تسهیلات بانکی برای خرید سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و کارگزاری ها از جمله پیشنهادهای وزارت اقتصاد برای بازگشت رونق به بازار سرمایه بود. در این نشست، تقویت حضور بانک ها در بازار سرمایه برای حمایت از سرمایه گذاران خرد هم بررسی و تصویب شد.

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان مطلب بالا در برنامه ای تلویزیونی گفت:

امروز بعد از پیگیری های مکرر در مجلس و مجموعه متولیان در حوزه بازار سرمایه، جلساتی مستمری تشکیل شد و حدود ۲۲ محور در موضوع ارتباط با بازار سرمایه؛ چند تصمیم ویژه اتخاذ شده است.

در جلسه امروز ستاد عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، همه ۷ پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار جهت حمایت از بازار سرمایه با اصلاحات جزیی به تصویب رسید. این مصوبات بعد از تایید مقام معظم رهبری برای اجرا ابلاغ خواهند شد. همچنین در این جلسه پیشنهادات خوبی از سوی سران قوای مقننه و قضائیه مطرح و مقرر شد در جلسات بعدی مورد بررسی قرار گیرند. بدین ترتیب حمایت سران ۳ قوه به مصوبات این جلسه بسنده نشده و ادامه خواهد داشت.

موارد تصویب شده در جلسه سران قوا در مورد بورس

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص موارد تصویب شده به صورت زیر تشریح کردند :

۱- در ارتباط با تامین منابع مالی برای ۲۰۰ میلیون دلار براساس یک درصد سهم صندوق توسعه ملی است که خوشبختانه با توافق های
انجام شده در ستاد اقتصادی دولت، قرار است نهایی شود. تعهد بانک مرکزی هم در جلسه مطرح شد که این منابع را در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار خواهد داد.
۲- لغو مصوبات بانک مرکزی در ارتباط با تسهیلاتی است که در قالب اعتبار به کارگزاری ها و مشتریان آنها قرار است از طریق سیستم بانکی انجام شود.
۳- اختصاص ۸۰ درصد از مالیات نقل و انتقال سهام، که سال گذشته هم منابع قابل توجهی برای دولت ایجاد کرد؛ مقرر شد این ۸۰% منابع در قالب صندوق توسعه اختصاص پیدا کند و به عبارتی ۲۰ درصد از مالیات نقل و انتقال برای سهم دولت اختصاص پیدا خواهد کرد.
۴- اجازه انتشار ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع برای صندوق تثبیت بازار سرمایه و همچنین صندوق توسعه ملی با ضمانت دولت هم یکی از مصوبات امروز بود.
۵- موضوع بحث امکان ورود بانک ها به سرمایه گذاری در حوزه سهام شرکت ها بدون در اختیار گرفتن مالکیت و مدیریت آن شرکت ها هم یکی از موضوعات مهمی بود که بحث شد. البته چارچوب آن مشخص شد که به عبارتی خدشه ای به حوزه قانونی که در ارتباط با قانون بنگاه داری بانک ها هست با رعایت آنها و رعایت سقف آنها عملیاتی شود.
۶- موضوع قیمت های دستوری است که در جلسه مطرح شد که بیش از ۴۰ درصد از سهم بازار را شرکت های ما در ارتباط با شرکت هایی است که قیمت گذاری فولاد و پتروشیمی ها؛ شرایط خیلی خاصی را برای آنها ایجاد کرده است. البته در جلسه سران قوا و اعضای جلسه با پیشنهاد مجلس و کمیسیون اقتصادی با کلیات این موضوع موافقت کردند و مقرر شد در جلسه آینده این موضوعات مورد بررسی قرار گیرد.
۷- در خصوص نرخ تسعیر ارز هم توافق شود که براساس این بتواند عملیاتی شود و در عملیات با نرخ تسعیر هم این اقدام به شکلی مدنظر قرار گرفته است.

دکتر دهقان دهنوی از تایید نهایی این مصوبات با اصلاحات جزیی خبرداد

دکتر محمد علی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با اشاره به نظر مساعد روسای محترم سه قوه در خصوص بسته پیشنهادی سازمان بورس که پیشتر در هیات دولت مصوب شده بود، از تایید نهایی این مصوبات با اصلاحات جزیی خبرداد.

منبع : پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)

قالیباف : مجلس حامی سهامداران خرد زیان دیده از سیاست های غلط است

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس در توئیتی پس از برگزاری جلسه سران قوا از حمایت مجلس از سهامداران خرد گفت.

متن توئیت محمد باقر قالیباف :

به منطور جبران مشکلات ناشی از سیاست های گذشته در بازار سرمایه ، عمده پیشنهاد های  سازمان بورس به تائید شورای عالی هماهنگی اقتصادی رسید.

مجلس حامی سهامداران خرد زیان دیده از سیاست های غلط است.

امیدواریم با اصلاح رویه ها و عدم استمرار سیاست های غیر اصولی ، اعتماد به این بازار بازگردد.

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • جدا از بحث بورس دکتر ابراهیمی مرد با سواد و با اخلاقی هست امیدواریم در آینده جایگاه های مهمی مانند وزارت اقتصاد از ایشان استفاده شود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • جدا از بحث بورس دکتر ابراهیمی مرد با سواد و با اخلاقی هست امیدواریم در آینده جایگاه های مهمی مانند وزارت اقتصاد از ایشان استفاده شود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up